Galdā saules un auglības simbols – ola

Lieldienas pazīstam kā pavasara saulgriežus – jau senču paražās tās tika svinētas par godu pavasara atnākšanai un saules atdzimšanai.  

Svinot šos saulgriežus, pieņemts ieviest savās darbībās rituālus, kas veicina zemes auglību un atmodu – tas parasti paredz dažādu simbolu izmantošanu.

Viens no Lieldienu un arī saules simboliem ir ola – tā simbolizē arī auglību, kas tieši pavasarī uzņem savus apgriezienus. Viena no populārākajām mūsdienu Lieldienu tradīcijām ir olu krāsošana un vārīšana, bet pēc tam – olu kaujas. Bet auglību veicinošo simbolu, protams, var celt galdā arī citās variācijās. Lūk, dažu vieglu un pavasarīgu ēdienu receptes, kur viena no galvenajām sastāvdaļām ir ola. TICĒJUMI PAR OLĀM • Olas nedrīkst ēst bez sāls, citādi daudz melos. • Ja ola viegli lobās, labi augs lini un tos būs viegli kult. • Lieldienās jāsitas ar olām – kuram stiprāka, tam ilgāks mūžs. • Olas vārot, nedrīkst pūst uguni, lai tās nepārsprāgtu. Nedrīkst arī smieties un runāt. • Lieldienās pirmo olu ēdot, nedrīkstot to skrāpēt, jo tad būšot tik slimību, cik olai skrambu. • Ja saimes tēvs Lieldienās olu sagriež tik daļās, cik cilvēku, tad saime dzīvojot saticīgi. Pavasara salāti SASTĀVDAĻAS: 500 g redīsu 200 g Fetaki siera 4–5 maizes šķēles 3 olas 20 g zaļo loku 20 g pētersīļu 20 g diļļu 1/2 citrona sula 300 g krējums sāls, svaigi malti pipari pēc garšas PAGATAVOŠANA: olas novāra un noloba. Uz sausas pannas apgrauzdē kubiņos sagrieztu maizi. Redīsus un olas sagriež ripiņās, pārliek bļodā. Pievieno smalki sakapātus pētersīļus un lokus. Pārkaisa ar sadrupinātu Fetaki sieru un grauzdiņiem. Mērcei sajauc krējumu, dilles, citrona sulu, sāli un piparus. Pārlej pāri salātiem. Olu salāti ar olīvām un sinepēm SASTĀVDAĻAS: 4 vārītas olas 10–12 zaļās olīvas 1 tējkarote smalki sagrieztu sīpolu

Комментировать