SC aicina prezidentu neizsludināt izmaiņas referenduma ierosināšanas kārtībā

foto delfi.lv
foto delfi.lv

Opozīcijā esošās apvienības "Saskaņas centrs" Saeimas frakcija lūgusi Valsts prezidentu Andri Bērziņu nodot Saeimai atpakaļ otrreizējai izskatīšanai parlamenta pieņemtās izmaiņas tautas nobalsošanas un likumu ierosināšanas kārtībā, kas liks referendumu un likumu grozījumu autoriem pašiem savākt aptuveni 150 000 pilsoņu parakstu.

SC deputāti kategoriski iebilst pret tiešās demokrātijas ierobežošanu, ko paredz Saeimas ceturtdien akceptētie grozījumu likumā "Par tautas nobalsošanu un likumu ierosināšanu". "Valdošā koalīcija, baidoties no tautas iniciatīvām, tiecas ierobežot pilsoņu tiesības ietekmēt politiskos procesus," uzskata SC.

Jau ziņots, ka Saeima ceturtdien galīgajā lasījumā atbalstītie grozījumi paredz, ka no 2015.gada 1.janvāra referendumu ierosināšanu vai Saeimas atsaukšanu valsts rīkos vien tad, ja referenduma iniciatoriem izdosies savākt vairāk nekā 150 tūkstošus parakstu.

Līdz 2015.gada 1.janvārim pastāvēs līdzšinējā divpakāpju sistēma - Centrālajai vēlēšanu komisijai (CVK) iesniedzami 10 tūkstoši vēlētāju parakstu, bet pēc tam parakstu vākšanas otro posmu rīko CVK par valsts naudu. Pēc pārejas posma beigām no 2015.gada iniciatīvas ierosinātājiem par savu naudu būs jāsavāc viena desmitā daļa balsstiesīgo jeb vairāk nekā 150 tūkstošus parakstu.

Parakstu vācējiem būs jāveido iniciatīvas grupa, lai sabiedrībai būtu zināmi iniciatīvas ierosinātāji, kas varēs būt politiska partija vai to apvienība, vai arī ne mazāk kā desmit vēlētāju izveidota biedrība.

Parakstus varēs vākt arī elektroniski, izmantojot portālu "www.latvija.lv" vai kādu citu tiešsaistes sistēmu. Ministru kabineta kompetencē būs noteikt drošības un tehniskās prasības tiešsaistes sistēmas izmantošanai, kā arī institūciju, kura izvērtēs sistēmas atbilstību noteiktajām prasībām.

Šīs ieceres pretinieki jau iepriekš norādījuši, ka viena paraksta apliecināšana pie notāra maksā divus latus, un šīs izmaiņas novedīs pie tā, ka parakstu vākšanas izmaksas pieaugs no aptuveni 20 tūkstošiem līdz 300 tūkstošiem latu. Savukārt priekšlikuma aizstāvji uzsver, ka aktīvie pilsoņi, kuri vēlas parakstīties, spētu samaksāt divus latus, turklāt jau drīzumā parakstīties varēšot arī elektroniski un arī bez maksas pašvaldībās.
 


Написать комментарий