Gada balvā atkal triumfē «Prāta vētra»

Foto: nra.lv
Foto: nra.lv

Ar iespaidīgu šovu otrdien Latvijas Nacionālā teātra telpās tika aizvadīta jau septiņpadsmitā Latvijas Mūzikas ierakstu Gada balvu pasniegšanas ceremonija un noskaidroti ieraksti, kurus žūrija atzinusi par labākajiem 2012. gadā.

Sensāciju mīļotājus nāksies apbēdināt – pārliecinoši triumfēja Prāta vētra.

Līdz šim Prāta vētra prestižajās Latvijas Mūzikas ierakstu Gada balvu pasniegšanas sacensībās vienmēr palikusi nepārspēta – latvju supergrupas kontā jau līdz vakardienai bija 25 (!) šie pašmāju Grammy. Šoreiz bija aizdomas, ka prātvētriniekiem radīsies problēmas, jo dažās kategorijās viņiem bija tiešām nopietni konkurenti. Taču vakar Prāta vētra saņēma trīs balvas (lieki piebilst, ka visvairāk no visiem) un tikai Radio hita nominācijā piekāpās Dona Signālam.

Negribas izklausīties pēc Prāta vētras nīdēja, taču, dārgā žūrija, vai tiešām dziesma Lantern bija pārāka par, piemēram, astronautu hitu Esi man klāt vai Aijas Andrejevas Kafijas krūzi? Viņu albums tik tiešām bija labāks par to pašu astronautu ripuli Lauvas? Nu, var jau būt, taču pēdējos gados aizvien vairāk sāk šķist, ka Latvijā vairs neviens pat neklausās, ko izdevis Renārs Kaupers & Co – ja Prāta vētra, tad tas a priori ir šedevrs. Lantern atzīta par gada labāko dziesmu arī tautas balsojumā, kuru jau piekto gadu organizē tirdzniecības parks Alfa, bet te nu nekādu iebildumu nav un nevarētu būt – cilvēki mīl šo grupu par tās pozitīvismu (un tāds viņiem tik tiešām piemīt), bet lielveikalos pie balsošanas urnām būtu lieki gaidīt, ka kāds iedziļināsies muzikālajās kvalitātēs.

Kā veterānu burziņā

Pats pasākums bija jauks – balvu pasniegšanu pavadīja interesants koncerts, kurā ar priekšnesumiem uzstājās Prāta vētra, Astro’n’out, PeR, Igo, Kārlis Būmeisters un Matters, Inokentijs Mārpls, Aija Andrejeva, Elizabete Balčus, Latvian Voices, DaGamba, Igo un citi, bet ceremoniju, kā ierasts, vadīja Andris Freidenfelds jeb Fredis, un, nāksies atkārtoties, bet nav žēl to darīt vēl un vēl – Fredis nozīmē izdošanos.

Balvu par mūža ieguldījumu saņēma Čikāgas piecīši, taču patiesībā īstā balva par mūža ieguldījumu tika pasniegta roka albumu kategorijā un tā tika grupai Inokentijs Mārpls – Dambis ar savu kompāniju jau sen to bija pelnījuši. Šajā nominācijā vēl bija trīs līdzīgi pretendenti – tādi veterāni kā Zig Zag, HMP? un Alis P. Gan nākamreiz. Vēl viena balva par mūža ieguldījumu tika piešķirta kategorijā Labākais autordziesmu albums, kurā kā labāko žūrija novērtēja Ulda Stabulnieka jau pēc nāves izdoto Es mīlu dzīvi skaisto – atvainojos par cinismu, bet nenoliedzami ģeniālais Uldis Stabulnieks nebūtu ticis pie šīs balvas, ja joprojām būtu dzīvs un pie labas veselības.

Interesanti rezultāti

Par citām kategorijām. Pirmoreiz balvas tika piešķirtas arī metālistiem, un te nu ir viens neliels, bet taisnīgs pārsteigums – Soundarcade. Šajā žanrā pērn augstāk kotējās Frailty, ko apliecina arī šīs kompānijas nupat iegūtās divas Metālmūzikas Gada balvas, taču jāatzīst, ka Frailty vienkārši ir ļoti labs menedžments – no muzikālā spēka viedokļa Soundarcade noteikti ir labāki. Citās jaunajās kategorijās – elektroniskās mūzikas kategorijā balvu saņēma grupa Kodek (no šīs jomas speciālistiem dzirdēts, ka pelnīti), bet džeza mūzikā triumfējis Kārlis Vanags un City Jazz Band.

Ievērojams ierakstu skaits šogad bija iesniegts akadēmiskās mūzikas žanrā, un šī kategorija sadalījusies sīkāk – atsevišķi akadēmiskajā mūzikā un koru mūzikā. Zelta mikrofonu saņēma gan Kremerata Baltica (par albumu Jubilate), gan koris Kamēr (par Mēness dziesmām) – pelnīts gan vienam, gan otram.

Par labāko popa albumu žūrija atzinusi Jāņa Stībeļa Summer City, bet te viņam nemaz īsti nebija konkurentu – Laura Reinika Ziemassvētki vairāk jāvērtē kā sezonāls darbs, bet PeR vai Raimonda Paula dziesmu izlase Dai Bog – kā kompilācija. Nekas, Maestro vismaz tika pie balvas sev ierastajā nominācijā – šlāgeros nudien viņa projekts Miers un Bērziņš bija klasi pārāks. Kantri nominācijā lauri tikuši grupai Sestā jūdze, kurai droši vien bija liels prieks tajā apspēlēt Apvedceļu. Alternatīvās mūzikas žanrā balvu saņēma satelīti – kur tikai viņi to nesaņem… Par gada debitantiem gan varētu rasties jautājumi – Anete Kozlovska šķita daudz iespaidīgāka, taču varbūt viņai tika piemēroti citi vērtēšanas kritēriji – nav šī meitene no nekurienes radusies, un par debitanti viņu dēvēt arī pagrūti.

Topā jau gadiem

Starp citu, vai tad tiešām latvju mūzikā ir tik pieticīgi ar jauniem hitiem? Re, apkopojot visu Latvijas radiostaciju atskaites, kļuvis zināms, ka viena no piecām pērn visvairāk atskaņotajām dziesmām ir grupas Otra puse hits Nakts vai rīts, kas Radio hita balvu saņēma jau 2009. gadā (!). Viņus gan šoreiz apspēlēja Dons, taču nu jau labu laiku Amerikā esošā Ella gan pie savas balvas tika ar nenoliedzami spēcīgo Welcome To The Club tā jaunajā versijā – arī ne pirmā svaiguma hits. Acīmredzot nav nemaz tik daudz spēcīgu pretinieku.


Написать комментарий