E grupa: Latvija sāk no piektās vietas, mērķis tikt četriniekā

Komandu izvietojums E grupā kļuva skaidrs tikai regulārā turnīra pēdējās minūtēs. Francijas un Serbijas basketbolisti cīņu par "Top 8" turpinās ar divām uzvarām.

Lietuva un Ukraina līdzi ņem pa vienam panākumam, savukārt Latvijai un Beļģijai otrā kārta jāsāk bez uzvarām. Latvija spēlēs pret Ukrainu (11. septembrī plkst. 15:30), Franciju (13. septembrī plkst. 22:00) un Beļģiju (15. septembrī plkst. 15:30).

6 Beļģija 0-2 122:140 (-18) 2

Eiropas vicečempione Francija pēc negaidīta zaudējuma Vācijai (74:80) apliecināja favorītes statusu A grupā un izcīnīja četras uzvaras pēc kārtas. Tonijs Pārkers kārtējo reizi parādīja izcilas līdera dotības, izšķirošos brīžos būdams piemērs komandas biedriem. Uzvarā pār Ukrainu aizsargs pēdējās sešās minūtēs guva 15 punktus, nosverot svaru kausus “Les Bleus” labā.

Serbija uz finālturnīru atveda jaunāko sastāvu, taču izcilā stratēģa Dušana Ivkoviča dzelzs roka droši veda komandu pretī uzvarai B grupā. Taktiskās prasmes serbi apliecināja, izcīnot uzvaras pār trīs tiešajām konkurentēm. Komanda uzskatāma par drošu kandidāti iekļūšanai ceturtdaļfinālā.

Trīskārtējā Eiropas čempione Lietuva ceļazīmi uz nākamo kārtu izrāva pēdējās trīs minūtēs, no sešpadsmit punktu deficīta (58:74) panākot sev labvēlīgo mīnus seši (72:78). Uzbrucējs Lins Kleiza, kurš grupu turnīrā līdz pēdējai spēlei neizcēlās, pēdējā pusotrā minūtē iemeta divus tālmetienus un vienu no diviem soda metieniem, izglābjot Lietuvu no sliktākā starta 21. gadsimtā.

Ukraina uzvarēja 4 no 5 spēlēm. Pirmajā cīņā pret Beļģiju “dzelteni-zilie” panākumu izrāva pēdējās sekundēs, pateicoties naturalizētā aizsarga Jūdžina Džetera metienam. Komandā strādā ASV treneru brigāde ar stratēģi Maiku Fratello priekšgalā.

Pirmā Eiropas čempione Latvija apspēlēja trīs no četrām Balkānu komandām, tāpat kā Somija 2011. gadā sekmīgi izkļūstot no ļoti sarežģītas grupas. Tuvākā sekotāja Bosnija-Hercegovina guva uzvaras pēdējās trīs spēlēs un netika tālāk. Melnkalne un Maķedonija sagādāja zaudējumus grupas līderei Serbijai, taču netika tālāk.

Beļģija otrajai kārtai kvalificējās ar divām uzvarām piecās spēlēs, aizmugurē atstājot 1993. gada Eiropas čempioni Vāciju, 2012. gada Londonas spēļu saimnieci Lielbritāniju un tradicionālo finālturnīru dalībnieci Izraēlu.

Izspēles kārtība

Divdesmit četras komandas, sadalītas četrās grupās pa sešām vienībām katrā, 4. - 9. septembrī izspēlē viena apļa turnīru. Katras grupas trīs labākās komandas iekļūst otrajā kārtā, kur 11. - 16. septembrī sacentīsies pret kaimiņu grupas trīs labākajām vienībām (E grupa – A1, A2, A3, B1, B2, B3; F grupa – C1, C2, C3, D1, D2, D3).

E un F grupu četras labākās komandas kvalificēsies ceturtdaļfināliem, kuri risināsies 18. un 19. septembrī (pirmajā dienā E1-F4, E2-F3, otrajā dienā F1-E4, F2-E3). Pusfināli notiks 20. septembrī, fināls un spēle par trešo vietu 22. septembrī.

Spānija 2014

Ceļazīmes uz Pasaules kausa izcīņu iegūs sešas labākās komandas, taču nākamgad septembrī Spānijā var spēlēt pat 9 vai 10 Eiropas izlases. Pirmkārt, ja spāņi finišēs “Top 6”, biļetes uz finālturnīru varēs rezervēt septītās vietas īpašnieki. Otrkārt, pastāv liela varbūtība, ka FIBA divas vai trīs no 4 “wild-card” piešķirs Eiropas komandām, līdzīgi, kā tas notika 2010. gadā.

Salīdzinājumam – 2011. gadā tika izspēlētas tikai divas ceļazīmes uz Londonu. Olimpiskajās spēlēs, atšķirībā no Pasaules kausa, piedalās divreiz mazāk komandu (12 pret 24). Maksimālā Eiropas pārstāvniecība nevar pārsniegt sešas vienības ar nosacījumu, ka vienu ceļazīmi saņem rīkotāji (Lielbritānija to ieguva politiskā ceļā, nevis pēc sportiskā principa), bet eiropieši ieņem pirmās trīs vietas kvalifikācijas turnīrā.