Kas un cik daudz maksā par bērna uzturēšanu pirmsskolas izglītības iestādē?

foto gorod.lv
foto gorod.lv

Bērni ir dārgākais, kas mums ir – tā noteikti teiktu katrs vecāks. Tiešā vai pārnestā nozīmē tas attiecas arī uz pašvaldību un valsti.

Daugavpils pilsētas pašvaldības teritorijā ir 29 pirmsskolas izglītības iestādes, kuras šobrīd apmeklē 4524 bērni. Viena bērna uzturēšanas izmaksas ir no Ls 72,66 līdz Ls 137,70 mēnesī, attiecīgi – Ls 871,92 līdz Ls 1652,40 gadā, bet vidēji – Ls 99,70 mēnesī un Ls 1196,40 gadā. Izmaksas ir atšķirīgas, jo tās veido vairāki faktori: ēku uzturēšanas izmaksas (siltuma, ūdens  un elektrības patēriņš),  ēkas platība un tehniskais stāvoklis, kā arī finansējums personāla algām. Visi šie izdevumi tiek segti no pašvaldības budžeta, izņēmums ir to skolotāju algas, kuras strādā ar piecgadīgajiem un sešgadīgajiem bērniem, realizējot bērnu obligāto sagatavošanos skolai. Šo pedagogu algas finansē valsts, gan nodrošinot tikai 75% no nepieciešamā skolotāju skaita, tādējādi 25% skolotāju likmju sedz pašvaldība, portālam gorod.lv pastāstīja Vispārējās un profesionālās izglītības pārvaldes pirmsskolas izglītības darba speciāliste Ingrīda Zeļenkova.

Saskaņā ar Daugavpils pilsētas domes 12.07.2007. lēmumu Nr.570, vecāku maksa – tikai un vienīgi par bērna ēdināšanu – tiek noteikta šādā apmērā: dienas darba režīma grupās bērniem līdz 3 gadu vecumam Ls 1,00, bet no 3 līdz 7 gadu vecumam – Ls 1,20; diennakts darba režīma grupās bērniem līdz 3 gadu vecumam Ls 1,10, bet no 3 līdz 7 gadu vecumam – Ls 1,40. Vecāku maksā par bērna uzturēšanu pirmsskolas izglītības iestādē ir iekļauta tikai nepieciešamo produktu apmaksa, visas pārējās ar ēdināšanas pakalpojumu sniegšanu (virtuves uzturēšanas komunālās izmaksas un darbinieku algas) saistītās izmaksas sedz no pašvaldības budžeta. Pilsētas Sociālo lietu pārvalde sniedz atbalstu arī ģimenēm, kurām ir noteikts mazturīgās ģimenes statuss, 100% vai 50% apmērā sedzot vecāku maksu katru mēnesi apmēram 90 – 100 ģimenēm, kā arī piešķirot pabalstu uz noteiktu laika periodu. Pilsētā ir speciālās pirmsskolas izglītības iestādes (2., 4., 9. un 15.) un dažas speciālās grupas vispārizglītojošajās pirmsskolas izglītības iestādēs, kuras pilnībā tiek finansētas no valsts budžeta.

Kancelejas preču saraksti (trijās vecuma grupās: bērniem no 1 līdz 3gadu vecumam; no 3 līdz 5 gadu vecumam; no 5 līdz 7gadu vecumam) ir izveidoti vienoti visām pilsētas pirmsskolas izglītības iestādēm, lai sakārtotu un noteiktu kopīgas prasības visās iestādēs. Sarakstos ir iekļauts minimums no tā, kas nepieciešams, lai bērns iestādē varētu pilnvērtīgi darboties un attīstīties: zīmēšanas, aplicēšanas, rokdarbu un veidošanas nodarbībās izmantojamie piederumi visam mācību gadam. Saraksts tiek veidots tā, lai šo kancelejas preču iegādei tiktu tērēts ne vairāk par Ls 20 – 30 gadā, pat izvēloties dārgākos piedāvājumus.

Izglītības un zinātnes ministrijas Pielikumā pirmsskolas izglītības programmas paraugam ieteicamā materiālā bāze pirmsskolas izglītības programmas īstenošanai ir apskatāma ŠEIT

Katrs vecāks, ienākot bērnudārzā, noteikti ir pamanījis, ka telpas rotā gan gadalaikam, gan aktuāliem notikumiem atbilstošs noformējums. Nodarbības tiek izmantoti arī daudzi un dažādi skolotāju gatavoti didaktiskie palīglīdzekļi, kuru darināšanai arī nepieciešami dažādi izejmateriāli. Kancelejas preču iegādi daļēji nodrošina arī pašvaldības piešķirtais finansējums, taču tas nav pietiekams.

Rezumējot augstāk izklāstīto, viena bērna uzturēšana pilsētai un valstij izmaksā vidēji Ls 5,00 dienā, vecāku maksa par produktiem – vidēji Ls 1,10, par kancelejas precēm – ap Ls 0,10 dienā.

Pateicamies vecākiem par finansiālo līdzdalību bērnu uzturēšanā pirmsskolas izglītības iestādēs un aicinām ar izpratni izturēties pret iestādes lūgumiem nodrošināt pilnvērtīgu bērna darbošanos, jo fiziski un garīgi attīstīts un prasmīgs mazulis sagādās prieku pirmām kārtām saviem vecākiem, tad – arī skolai, pilsētai un valstij! Un to noteikti vēlas visi!


Написать комментарий