Konkurences uzraugs ar nosacījumiem ļauj apvienot RPK un 'Valmieras pienu'

foto nozare.info
foto nozare.info

Konkurences padome (KP) aprīļa beigās pieņēmusi lēmumu atļaut "Thyrenos Holdings Ltd.", kam ir netieša izšķiroša ietekme AS "Rīgas piena kombināts" (RPK), iegūt izšķirošu ietekmi pār AS "Valmieras piens" (VP), portālu "Delfi" informēja KP.

Lai novērstu uzņēmumu apvienošanas iespējamo negatīvo ietekmi uz konkurenci, KP tiem paredzējusi virkni saistošo noteikumu, kas aizsargā zemnieku, kā arī mazāko tirgotāju intereses.

Tā kā piena pārstrādes nozare Latvijā ir sadrumstalota, jo tajā darbojas daudz uzņēmumu, kas nereti strādā, pilnībā neizmantojot ražošanas jaudas, savā lēmumā KP norāda, ka divu uzņēmumu konsolidācija kopumā vērtējama pozitīvi.

Apvienojot resursus un zinātību, uzņēmumi var nodrošināt efektīvāku darbību un līdzvērtīgāk sadarboties ar spēcīgajiem mazumtirgotājiem, stiprināt eksportspēju, kā arī palielināt pieprasījumu pēc svaigpiena, jo īpaši pēc piena kvotu atcelšanas veicinot piena lopkopības attīstību Latvijā, vērtē KP.

Lielā daļā tirgu, kur darbojas RPK un VP, apvienošanās draudus konkurencei nerada. Tā siera, biezpiena, sviesta, margarīna, saldā un skābā krējuma, biezpiena, kā arī jogurta vairumtirdzniecības tirgos šo uzņēmumu tirgus daļas ir nelielas vai to produkciju ir salīdzinoši vieglāk aizstāt ar citu Latvijas vai ārvalstu ražotāju produkciju, secinājis konkurences uzraugs.

Tāpat apvienošanās neietekmēs konkurences situāciju piena dzērienu, ilgstoši uzglabājamo pienu, saldējumu, biezpiena sieriņu, dažādu desertu, gāzēto dzērienu un siera suliņu tirgos, jo nevienā no tiem šobrīd nedarbojas abi apvienošanās dalībnieki vienlaikus.

Savukārt tirgos, kuros apvienošanās rezultātā uzņēmumi iegūs būtiski lielākas tirgus daļas nekā pirms apvienošanās – piena un kefīra vairumtirdzniecības tirgū, kā arī svaigpiena iepirkuma tirgū – joprojām saglabāsies spēcīga konkurence starp pārstrādes uzņēmumiem gan Latvijā, gan svaigpiena iepirkuma tirgū – Baltijas mērogā.

Tādējādi gan zemniekiem, gan mazumtirgotājiem saglabāsies iespējas sadarboties ar citiem piena pārstrādātājiem, turklāt lielajiem mazumtirgotājiem jau vēsturiski Latvijā izveidojusies liela tirgus vara, bet piena ražotāji savu tirgus varu arvien nostiprina, veidojot kooperatīvus.

Tomēr, lai nepieļautu, ka apvienotais uzņēmums, izmantojot iegūto palielināto tirgus varu, varētu uzspiest savus nosacījumus mazākiem sadarbības partneriem, KP paredzējusi saistošos noteikumus.

Piemēram, ja apvienotais uzņēmums vēlēsies lauzt līgumu ar kādu no svaigpiena piegādātājiem, tam par savu nodomu jāinformē savlaicīgi – vismaz 30 dienas iepriekš. Šis nosacījums neattieksies uz gadījumiem, kad zemnieks nebūs nodrošinājis kvalitatīvu pienu. Savukārt, ja līgumu lauzt vēlēsies mazās zemnieku saimniecības, kas piegādā ne vairāk kā 500 kilogramu svaigpiena dienā, pārstrādes uzņēmums šādu iespēju nedrīkst liegt ilgāk par 15 dienām.

Attiecībā uz Latvijas zemnieku saimniecībām apvienotais tirgus dalībnieks drīkstēs piemērot tikai uz vienlīdzīgiem nosacījumiem balstītu cenu un prēmiju politiku, turklāt informācijai par šiem nosacījumiem jābūt pēc zemnieku pieprasījuma brīvi pieejamai, noteicis KP.

Savukārt, lai nepieļautu, ka pārstrādātāju tirgus varas pieauguma rezultātā cieš mazākie tirgotāji, KP aizliegusi apvienotajam uzņēmumam "sasaistīt" savu produkciju – gan mazumtirgotājiem, gan vairumtirgotājiem jābūt iespējai iegādāties pienu un kefīru (arī rūgušpienu, tīrkultūru, paniņas u.c. līdzīgos produktus), nesasaistot tos ar pienākumu pirkt citus piena produktus.

KP skaidro, ka šādi saistošie noteikumi apvienotajam uzņēmumam jāievēro līdz 2015.gada 31.martam. Savukārt apvienošanās atļauja ir spēkā sešus mēnešus no KP lēmuma saņemšanas dienas – ja šajā laikā apvienošanās netiks īstenota, lai apvienotos, uzņēmumiem būs atkārtoti jāvēršas KP.

Jau vēstīts, ka pērnā gada martā RPK paziņoja par Krievijas investora Andreja Beshmeļņicka piesaistīšanu kompānijai. Savukārt pagājušā gada nogalē oficiāli paziņots –91,89% "Valmieras piena" akciju iegādājies Krievijas uzņēmējs Jevgeņijs Varovs.

Neilgi pēc "Valmieras piena" īpašnieku maiņas Beshmeļņickis laikrakstam "Diena" paziņoja par panākto vienošanos par "Valmieras piena" un RPK apvienošanu, kas radītu lielu piena pārstrādes uzņēmumu, kuram tiek prognozētas lielas iespējas Krievijas eksporta tirgū.

"Esam panākuši principiālu vienošanos ar "Valmieras pienu" par uzņēmumu apvienošanu. Tā rezultātā izveidosies neapstrīdams nacionālais čempions piena pārstrādes jomā un piektais lielākais uzņēmums Baltijas valstīs šajā nišā. Visai piena industrijai šāds spilgts līderis nāk par labu, jo līderis ir atbildīgs par tirgus attīstību," laikrakstam pavēstīja RPK īpašnieks, paskaidrojot, ka ar "Valmieras piena" īpašnieku Varovu ātri izdevies vienoties par darījuma galvenajiem principiem, jo abi sen bijuši savstarpēji pazīstami.

RPK akcionāriem apvienotajā uzņēmumā būšot vairākums, "Dienai" iepriekš ieskicēja Beshmeļņickis. Apvienotā uzņēmuma vadībā būšot gan abu līdzšinējo uzņēmumu vadības pārstāvji, kā arī pieredzējuši kolēģi no Krievijas, iepriekš sacīja RPK īpašnieks.

RPK un "Valmieras piens" ir vieni no lielākajiem piena pārstrādes uzņēmumiem Latvijā. To apvienošanās darījumam vajadzēja saņemt KP akceptu.


Написать комментарий