“Tele2” bloķēs nozagtos telefonus visās Baltijas valstīs

foto: db.lv
foto: db.lv

Mobilo sakaru operators "Tele2" bloķēs nozagtos telefonus visās Baltijas valstīs, kā rezultātā varētu samazināties telefonu zādzību skaits, ziņo "Nozare.lv".

Šogad pirmo četru mēnešu laikā Rīgas reģionā vien dažādos noziedzīgos veidos ļaundari ir ieguvuši 602 mobilos tālruņus, liecina Valsts policijas dati. Līdz šim bija iespējams bloķēt ierīci tikai konkrētajā valstī, kurā telefons ir reģistrēts, kas nozīmē to, ka zaglis varēja šādu ierīci pārdot pārējās Baltijas valstīs un jaunais īpašnieks to varēja lietot bez bažām. Ņemot to vērā, daļa nozagto telefonu tika realizēti kaimiņvalstīs, skaidro uzņēmumā.

No trešdienas "Tele2" bloķēs telefonus Lietuvā un Latvijā, savukārt "Tele2" Igaunijā būs nākamā, kas pievienosies šai kopējai telefonu bloķēšanas sistēmai. Uzņēmumā uzsver, ka "Tele2" ir vienīgais mobilo sakaru operators, kas darbojas visās Baltijas valstīs.

"Tele2" drošības dienesta vadītājs Jānis Miķelsons skaidro, ka gandrīz katram jeb 97% valsts iedzīvotāju ir mobilais telefons, kas vienmēr ir līdzi, turklāt lielākoties tas ir finansiāli vērtīgs - bieži vien pat dārgāks par televizoru vai datoru.

"Lai apgrūtinātu zagto telefonu pārdošanu vai lietošanu, apvienojam datubāzes visās Baltijas valstīs, kas nozīmē - ja telefons būs bloķēts vienā valstī, arī pārējās divās Baltijas valstīs tas nedarbosies. Esam pārliecināti, ka grūtības pārdot nefunkcionējošu ierīci būs iemesls mazākam pamudinājumam to zagt. Tas ļaus mums labāk pasargāt klientus no šādiem atgadījumiem," uzsver Miķelsons.

"Ja cilvēks tomēr nolemj iegādāties telefonu "no rokas", iesakām pieprasīt pirkumu apliecinošus dokumentus, kā arī pārliecināties, vai konkrētais telefons ir darba kārtībā un nav bloķēts," informē uzņēmuma pārstāvis.

Valsts policijas preses un sabiedrisko attiecību sektora vadītājs Toms Sadovskis savukārt informē, ka daļa dažādos noziedzīgos veidos iegūto mobilo tālruņu no Latvijas tiek realizēti kaimiņvalstīs, savukārt daļa Igaunijā un Lietuvā nozagto tālruņu nonāk pārdošanā Latvijā.

Mobilā operatora iniciatīva nozagto tālruņu bloķēšanai visās Baltijas valstīs palīdzēšot cīnīties ar šo "savdabīgo apmaiņu" un samazināt kopējo mobilo tālruņu zādzību skaitu visās Baltijas valstīs.

Līdzko cilvēks konstatē, ka telefons ir pazudis, "Tele2" iesaka nekavējoties par to ziņot, zvanot uz "diennakts informatīvo dienestu vai arī griežoties tuvākajā "Tele2" klientu apkalpošanas centrā - uzņēmums reģistrēs ierīci savā sistēmā un to nobloķēs visās Baltijas valstīs. Savukārt, ja telefons ir nozagts vai nolaupīts, ir jāvēršas arī policijā. Lai varētu bloķēt telefonu, klientam ir jāzina IMEI kods konkrētajam telefonam, kuru nepieciešams bloķēt.

Katram telefonam ir savs unikāls kods - Starptautiskā mobilā aprīkojuma identifikācija jeb IMEI (International Mobile Equipment Identity). Kad telefons pazūd, kods palīdz noteikt telefona atrašanās vietu, taču situācijā, kad IMEI ir bloķēts, telefonu nevar vairāk izmantot pat tad, ja ir ievietota cita SIM karte. IMEI kods ir uzrakstīts uz iepakojuma vai marķējuma zem tālruņa baterijas. Kods ir arī ierakstīts telefona pirkuma līgumā. Vieglākais veids, kā uzzināt kodu, ir telefonā ievadīt šādas rakstu zīmes: *#06#.

Papildu drošībai no šī gada maija "Tele2" sadarbībā ar apdrošināšanas kompāniju "Balta" piedāvā apdrošināt telefonus un datorus.

Par mobilā telefona nolaupīšanu var sodīt ar cietumsodu uz laiku līdz pieciem gadiem vai piemērot cita veida sodu, piemēram, īslaicīgu brīvības atņemšanu, naudas sodu, piespiedu darbus. Laupīšanas gadījumā nav būtiski, cik vērtīgs ir bijis mobilais telefons.

Taču, ja notikusi zādzība, tad mobilā telefona cenai ir nozīme. Ja telefona vērtība nepārsniedz 200 latus, tad zagli var sodīt ar cietumsodu līdz vienam gadam vai ar iepriekš minētajiem citiem sodiem. Savukārt, ja telefona vērtība pārsniedz 200 latus, tad zagli var sodīt ar cietumsodu līdz diviem gadiem vai ar citiem sodiem.


Написать комментарий