ASV turpina meklēt apstiprinājumu, ka Sīrijā trešdien pielietoti ķīmiskie ieroči, norādīja Obama.

Opozīcijas aktīvisti ziņoja, ka trešdienas rītā Sīrijas valdības spēki sarīkojuši ķīmisko uzbrukumu nemiernieku kontrolētām Damaskas piepilsētām, laupot 1300 dzīvību. Sīrijas valdība šīs ziņas noliedza.

Tikmēr Damaskas galvenā sabiedrotā Krievija ir pievienojusies tām valstīm, kas aicina atļaut ANO ekspertiem izmeklēt pie Damaskas notikušo uzbrukumu.

"Krievija aicina Sīrijas valdību sadarboties ar ANO ķīmisko ieroču ekspertiem. Tagad tas atkarīgs no opozīcijas, kurai būtu jāgarantē droša misijas piekļuve iespējamai incidenta vietai," teikts Krievijas Ārlietu ministrijas paziņojumā.

Krievijas un Ķīnas iebildumu dēļ trešdien uz sēdi steidzami sasauktā ANO Drošības padome nav pieņēmusi nekādus oficiālus paziņojumus par incidentu. Tāpat Krievija un Ķīna iepriekš ir bloķējusi mēģinājumus pieņemt rezolūcijas pret Sīrijas režīmu.

Steidzami sākt izmeklēšanu par iespējamo ķīmisko izbrukumu aicināja ANO ģenerālsekretārs Bans Kimuns. Lielbritānijas ārlietu ministrs Viljams Heigs paziņoja, ka apspriežas ar Banu, ASV valsts sekretāru Džonu Keriju un Kataras ārlietu ministru, lai censtos panākt ANO komandas pielaišanu uzbrukuma vietai.

Francijas ārlietu ministrs Lorāns Fabiuss brīdināja, ka Francija neizslēdz spēka pielietošanu pret Sīriju, ja ziņas par ķīmisko uzbrukumu tiks apstiprinātas.

Sīrijas valdība apsūdzības noliedz kā "pilnīgi nepamatotas" un skaidro, ka opozīcija ar šiem paziņojumiem nākusi klajā, lai traucētu ANO inspektoriem, kas tieši patlaban atrodas Sīrijā, lai izmeklētu agrākās apsūdzības par ķīmisko ieroču izmantošanu.

Tikmēr internetā ievietotos amatieru videoierakstos redzami civiliedzīvotāji un bērni, kas šķietami cieš no saindēšanās simptomiem. Tajos redzami bērnu nedzīvie ķermeņi, kuru bālo ādu nepārklāj nekādi ārēji ievainojumi.

Aktīvisti upuru audu paraugus cenšoties nogādāt ANO inspektoriem, liecina "Reuters" rīcībā esošā informācija.

Jau vēstīts, ka saskaņā ar opozīcijas aktīvistu ziņām trešdien noticis ķīmisko ieroču uzbrukums Damaskas piepilsētām, kurā gājuši bojā vairāk nekā 1000 cilvēku.

Daudzi no upuriem ir sievietes un bērni, slimnīcās ievestajiem cietušajiem no mutēm nāk putas, kas ir tipisks simptoms nervu gāzes zarīna saindēšanās gadījumā, stāsta aktīvisti. Internetā augšupielādētā video redzams, kā improvizētās slimnīcās tiek sniegta palīdzība cietušajiem. Tāpat vietnē "YouTube" atrodami video ar bojāgājušajiem.

Pagaidām gan aktīvistu ziņas nav neatkarīgi pārbaudāmas, tāpat nav zināms, cik bojāgājušie miruši ķīmisko ieroču dēļ un cik priekšpilsētu bombardēšanā ar konvencionālajiem ieročiem, norāda raidsabiedrība BBC.

Zarīns ietekmē nervu sistēmu un parasti izraisa elpošanas mazspēju. Saindēšanās simptomi parādās dažas sekundes pēc vielas uzņemšanas, bet nāve var iestāties vienas līdz desmit minūšu laikā.

Vairāk par Sīrijas ķīmiskajiem ieročiem var lasīt šeit.

Tikmēr Sīrijas televīzija paziņojusi, ka ziņas par ķīmisko uzbrukumu nav patiesas, dezinformācijas mērķis esot bijis novērst svētdien Sīrijā ieradušos ANO ieroču ekspertus no savas misijas.

Savukārt Sīrijas armija norāda, ka opozīcijas apgalvojumi ir safabricēti, lai slēptu nemiernieku spēkiem pēdējā laikā nodarīto zaudējumu apmērus.

Svētdien Sīrijā ieradās ANO ekspertu komanda, lai pārbaudītu ziņas par iepriekš konflikta laikā notikušiem ķīmisko ieroču pielietošanas gadījumiem.

Nav zināms, vai inspektori izmeklēs arī trešdienas incidentu, jo ar Damasku panāktā vienošanās paredz, ka komanda izmeklēs iespējamo ķīmisko ieroču pielietošanas gadījumus trīs noteiktās Sīrijas vietās.

Nemieri Sīrijā sākās kā pret valdību vērstas demonstrācijas 2011. gada pavasarī, kas ātri pārauga plaša mēroga pilsoņu karā, kurā jau gājuši bojā vairāk nekā 100 000 cilvēku.

Rietumus ļoti satrauc iespēja, ka Sīrijas prezidenta Bašara al Asada spēki varētu pielietot ķīmiskos ieročus, kuri ir valdības rīcībā. Tāpat nopietnas bažas rada bīstamā bruņojuma nonākšana pret valdību karojošo nemiernieku rokās, kuru rindās ir daudz radikālo islāmistu un ar teroristu organizācijām saistītas personas.

ANO ir saņēmusi 13 ziņojumus par iespējamiem gadījumiem, kad konfliktā pielietoti ķīmiskie ieroči. Vienu no tiem iesniegusi Damaska, bet lielāko daļu ASV, Francija un Lielbritānija.

Gan Sīrija valdība, gan bruņotie nemiernieki noliedz, ka būtu pielietojuši ķīmisko bruņojumu, to lietošanā apsūdzot viena otru.

Tiek uzskatīts, ka Sīrijā, kura ir viena no septiņām valstīm, kas nav pievienojusies 1997. ķīmisko ieroču aizlieguma konvencijai, ir lieli sinepju gāzes uz zarīna krājumi.