Latvijas basketbola izlase sagrauj Ukrainu

Latvijas vīriešu basketbola valstsvienība (4-2) trešdien, 11. septembrī, izcīnīja ceturto uzvaru Eiropas čempionātā, E grupas spēlē sagraujot Ukrainas izlasi (4-2) ar rezultātu 85:51.

Nākamajās spēlēs Latvija cīnīsies pret Franciju (13. septembrī plkst. 22:00) un Beļģiju (15. septembrī plkst. 15:30). Ceturtdaļfinālam kvalificēsies četras labākās komandas.

Pārcelšanās uz Stožices arēnu Ļubļanā, kur notiks izšķirošās čempionāta cīņas, nāca par labu Latvijas valstsvienībai. Lai gan Ukrainas basketbolisti grupu turnīrā uzvarēja 4 no 5 spēlēm, trešdien viņi vāji nospēlēja gan aizsardzībā, gan uzbrukumā.

Četras uzvaras finālturnīrā ir Latvijas otrs visu laiku labākais rādītājs Eiropas čempionātos. Vairāk panākumu izdevies izcīnīt tikai 1939. gada finālturnīrā Kauņā, kur izdevās uzvarēt piecās no septiņām spēlēm un nopelnīt sudraba medaļas. Pēc neatkarības atjaunošanas vairāk par vienu uzvaru izdevās gūt 1993. gadā Vācijā (2-4) un 2001. gadā Turcijā (2-5).

Latvija: Strēlnieks, Bertāns, Janičenoks, K. Bērziņš, Šeļakovs

Ukraina: Jeter, Gladyr, Lypovyy, Korniyenko, Natyazhko

Naturalizētais amerikānis Jūdžins Džeters atklāja spēles rezultātu, taču tas bija vienīgais brīdis spēlē, kad ukraiņi atradās vadībā. Dairis Bertāns iesāka perimetra apšaudi, kura līdz pirmās ceturtdaļas beigām rezultējās piecos precīzos tālmetienos. Janičenoks, Strēlnieks, Blūms, Kuksiks – visi pa reizei bija precīzi no distances, bet tuvāk grozam atzīmējās Mārtiņš Meiers, Armands Šķēle, Kaspars Bērziņš un Andrejs Šeļakovs. Pretiniekiem punktus ilgi guva tikai Džeters un Sergejs Gladirs, taču pat snaipera divi iemestie tālmetieni nespēja būtiski mainīt ievada desmitminūtes iznākumu – 24:11.

Ukraina turpināja spiedienu groza apakšā, taču NCAA un NBA gaisu apostījušie garie spēlētāji Natjažko un Kravcovs uzbrukumā spēlēja nestabili, netrāpot daudzus metienus. Pēdējais pāris reižu samazināja starpību līdz 11 punktiem (24:13, 26:15), taču tuvāk pretinieki netika. Janičenoka otrais un trešais tālmetiens sekmēja Latvijas izrāvienu 10:0, pēc Strēlnieka divpunktnieka jau astoņpadsmitajā minūtē panākot vairāk nekā divdesmit punktu pārsvaru – 40:19. Puslaika galotnē situācija būtiski nemainījās – 42:22 Latvijas labā.

Pirmajās piecās spēlēs sametuši vidēji 75,6 punktus (piektais rādītājs turnīrā aiz Francijas, Grieķijas, Itālijas un Vācijas), ukraiņu basketbolisti arī trešajā ceturtdaļā nelīdzinājās paši sev. Viņu garie spēlētāji turpināja spēlēt nestabili, kamēr aizsardzībā nespēja likt neko pretī Latvijas daudzveidīgajam uzbrukumam. Kuksika tālmetiens divdesmit devītajā minūtē palielināja atrāvienu līdz trīsdesmit punktiem (62:32), bet trešās ceturtdaļas izskaņā grozā lidoja Strēlnieka trīspunktnieks – 65:32.

Pusstundas laikā Latvijas basketbolisti iemeta 12 tālmetienus, savācot par četriem punktiem vairāk nekā Ukrainas komanda. Ceturtajā ceturtdaļā rezultāta starpība turpināja augt. Pirmos punktus Eiropas čempionātā guva debitants Jānis Bērziņš.