Publiskots jaunais Latvijas miljonāru saraksts

foto: anywalls.com
foto: anywalls.com

Publiskots simts Latvijas visbagātāko cilvēku jaunais saraksts, kas parāda arī to, kādas pārmaiņas notikušas, salīdzinot ar pagājušā gada pirmo desmitnieku.

Vienu no galvenajām žurnālā Kapitāls publicētā apjomīgā Miljonāru TOP 100 saraksta daļām – pirmo desmitnieku – publicējis portāls Pietiek.

1. (vieta iepriekšējā sarakstā – 1.) Oļegs Fiļs – 165 miljoni latu (salīdzinājumā ar pagājušo gadu +57 miljoni latu)

Jau otro gadu pēc kārtas ABLV bankas lielākais akcionārs (caur SIA OF Holding) ir bagātākais cilvēks Latvijā, parādot, ka nonākšana līdera godā nav bijusi nejaušība, bet mērķtiecīgs bankas finanšu darbības rezultāts, pārorientējot bankas darbību no vietējā tirgus apkalpošanas uz nerezidentu biznesu, – tieši ar to lielā mērā saistīti bankas darbības rezultāti un attiecīgi arī iespaidīgais vērtības kāpums. Šā gada pirmajā pusē banka jau paspējusi nopelnīt vairāk nekā 15 miljonus latu, turklāt šī nauda ieguldīta bankas pamatkapitālā, lai vēl vairāk stiprinātu bankas pozīcijas un finanšu stabilitāti, kā arī vairotu bankas vērtību. Pērnā gada darbības rezultāti ļāva Oļegam Fiļam kļūt par otro visvairāk nopelnījušo personu Latvijā, savukārt dividendēs banka par pagājušo gadu izmaksāja 16,4 miljonus latu.

2. (2.) Ernests Bernis – 162 miljoni latu (+57 miljoni latu)

Arī otrs lielākais ABLV bankas īpašnieks (caur SIA Cassandra Holding Company, kurā viņam pieder 99,92% kapitāldaļu) jau otro gadu pēc kārtas bagātāko cilvēku sarakstā seko uzreiz aiz sava kompanjona, un viņa panākumu pamatā ir tieši tie paši iemesli, kas saraksta līderim.

3. (4.) Leonīds Esterkins – 100 miljoni latu (+32 miljoni latu)

Rietumu bankas lielākais īpašnieks, kuram pieder trešdaļa bankas akciju. Arī šī banka veiksmīgi izmanto termiņuzturēšanās atļauju programmu bankas subordinētā kapitāla palielināšanai un stiprināšanai, un rezultāts ir «taustāms» – Rietumu banka pirmajā pusgadā nopelnījusi vairāk nekā 15 miljonus latu. Bankas aktīvu atdeve un pašu kapitāla atdeve šogad augusi vairāk nekā divas reizes salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu. Lai labāk uzrunātu potenciālos klientus un investorus, Rietumu banka izveidojusi interneta mājas lapu ķīniešu valodā.

4. (5.) Arnis Riekstiņš – 56 miljoni latu (+5 miljoni latu)

Bezvadu interneta risinājumu kompānija Mikrotīkls līdzīpašnieks, kuram tajā ieder 50% kapitāla, pērn ir kļuvis par visvairāk nopelnījušu personu Latvijā, – viņa vadītais uzņēmums pagājušo gadu noslēdza ar 16,22 miljonu latu peļņu un desmit miljonus latu izmaksāja dividendēs. Pagājušais gads atzīmēts kā finansiāli veiksmīgākais kompānijas pastāvēšanas vēsturē, bet šogad Mikrotīkls sācis piedāvāt jaudīgāko Latvijā ražoto datu mašīnu.

5. (13.) Arkādijs Suharenko – 51 miljons latu (+18 miljoni latu)

Rietumu bankas otrs lielākais līdzīpašnieks, kuram pieder nedaudz vairāk nekā 17% bankas akciju, šogad sarakstā spējis pakāpties krietni augstāk no 13.vietas pērn. Suharenko esot tas, kas aizkulisēs ļoti aktīvi cīnījies par termiņuzturēšanās atļauju programmas turpināšanu, jo viņa vadītajai bankai ļoti veiksmīgi to izdevies izmantot kapitāla stiprināšanā un finanšu darbības uzlabošanā.

6. (10.-11.) Valērijs Maligins – 50 miljoni latu (+11 miljoni latu)

Farmācijas kompānijas Olainfarm vadītājs un lielākais īpašnieks krietni uzlabojis savas pozīcijas bagātāko cilvēku topā, pakāpjoties par četrām vietām un vairojot savu bagātību par 11 miljoniem latu. Interesanti, ka arī Olainfarm pirmo pēckrīzes gadu – šā gada pirmo pusi – atzinis par veiksmīgāko kompānijas pastāvēšanas vēsturē. Koncerns pērn sasniedzis peļņas rekordu – 9,75 miljoni latu. Par zāļu ražotāja veiksmīgo darbību liecina fakts, ka regulāri parādās ziņas par investoriem, kas vēloties to iegādāties, it kā piedāvājot līdz pat 160 miljonus latu. Pats Olainfarm iegādājies dabisko izejvielu zāļu ražotāja Silvanols kontrolpaketi – 70,88%, kā arī paziņojis par plāniem tuvāko piecu gadu laikā investēt Olainfarm attīstībā 26 miljonus latu.

7.-8. (6.-8.) Josifs Apts – 45 miljoni latu (+2 miljoni latu)

Farmācijas holdinga Repharm 50% īpašnieks, kuram caur holdingu pieder arī puse no zāļu lieltirgotavas Recipe Plus un aptieku tīkla Sentor Farm (Mēness aptiekas), savu īpašuma vērtējumu gada laikā spējis vairot par diviem miljoniem latu. Recipe Plus arī nostiprinājis savas līdera pozīcijas nozarē, aizņemot gandrīz 30% tirgus. Tiesa, Mēness aptieku tīkls pagājušajā finanšu gadā strādājis ar zaudējumiem 5,95 miljonu latu apmērā, tomēr tas nav traucējis tā īpašniekiem pakāpties bagātāko ļaužu sarakstā par vietu augstāk. Miljonāram pieder arī skaistumkopšanas uzņēmums SIA Soneil Studio un nekustamo īpašumu SIA Faraway, kā arī 50% no būvprojektu izstrādātāja SIA AZ Group.

7.-8. (6.-8.) Vadims Telica – 45 miljoni latu (+2 miljoni latu)

Farmācijas biznesa pārstāvis un 50% Repharm akcionārs jau vairākus gadus ir arī valsts lielāko pelnītāju vidū: arī šogad viņam izdevies ne vien rotāt bagātāko ļaužu pirmo desmitnieku, bet būt arī starp lielāko dividenžu saņēmējiem un pelnītājiem. Uz goda pjedestāla kāpt Telicam netraucē arī ārstu paustās bažas, ka zāļu vairumtirgotāji diktējot noteikumus aptiekām, tādējādi liekot pircējiem par zālēm pārmaksāt.

9. (9.) Justs Nikolajs Karlsons – 42 miljoni latu (bez izmaiņām)

Nu jau vairākus gadus Bergu dzimtas nekustamie īpašumi reģistrēti uz miljonāram un starptautiska mēroga juristam piederošu kompāniju vārda: tāpat kā pirms gada viņš ir simtprocentīgs nekustamo īpašumu pārvaldītāju Omnium, Omnium Invest un Omnium Plus, kā arī vienīgais SIA Hotel Bergs īpašnieks, kuram pieder arī SIA Dzīvnieku draugs un 58% no SIA Meža 8. Īpašnieks cer, ka viesnīca jau šogad atgriezīsies pirmskrīzes rādītāju robežās, taču vienlaikus atzīst, ka pēc desmit gadu darbošanās viesnīcai nepieciešami uzlabojumi un atjauninājumi.

10. (10.-11.) Uldis Asars – 37 miljoni latu (-1 miljons latu)

Ne tik ļoti veiksmīgs aizvadītais gads bijis kokapstrādes biznesmenim, nedaudz sarūkot viņa pamatuzņēmuma – meža nozares kompānijas AKZ vērtībai. Tiesa, vēl tikai pirms dažiem gadiem šķita, ka viņš kopā ar savu kompanjonu Andri Sihtoru ir uz izputēšanas robežas, kad «nogrima» kokapstrādes un būvmateriālu holdings Nelss, kur viņš bija līdzīpašnieks, bet pašlaik Asaram simtprocentīgi piederošais kokapstrādes uzņēmums AKZ(saīsinājums no Aizkraukles kokzāģētava) peļņu gūst pārsvarā ārvalstu tirgos, tikai 12% no saražotā realizējot Baltijas valstīs, bet lielāko daļu – 54% – Eiropā, kā arī vēl 24% Āzijā un 10% Āfrikā. Asaram pieder arī 60% no SIA C22, kas nodarbojas ar nekustamā īpašuma pārvaldīšanu.

Paralēli šim izveidots arī «savādo» miljonāru saraksts, kurā ierindoti tādi uzņēmēji kā Olafs Berķis, Pēteris Šmidre, Juris Savickis, Aleksandrs Lavents un citi.


Написать комментарий