Citadeles investori: Prioritāte ir Latvijas tirgus

foto: mixnews.lv
foto: mixnews.lv

Latvijas valdība par piemērotāko bankas "Citadele" pircēju ir atzinusi ASV investorus, jo tie ir gatavi maksāt "godīgu cenu" un piedāvājuši spēcīgu redzējumu bankas attīstībai, pauda viens no investoriem ASV fonda "Ripplewood Holdings" izpilddirektors Tims Kolinss, ziņo LETA.

Latvijas valdība akceptējusi ASV fonda "Ripplewood Holdings" izteikto bankas "Citadele" iegādes piedāvājumu. Tas paredz, ka "Ripplewood Holdings" iegādāsies 25% bankas "Citadele" akciju, 50% iegūs patlaban publiski nenosaukti investori, bet 25% kapitāldaļu savā īpašumā saglabās Eiropas Rekonstrukcijas un attīstības banka.

Pēc bankas iegādes investori iecerējuši vispirms koncentrēties uz vietējo Latvijas tirgu, palīdzot augt maziem un vidējiem uzņēmumiem, bet nākamais solis būs bankas izaugsme reģionā.

"Latvija ir valsts, kas tikko pievienojusies eirozonai, tā ir Eiropas Savienības un NATO dalībvalsts, un tā ir ātrāk augošā ekonomika Eiropā. Banka "Citadele" ir lieliska platforma, lai vispirms audzētu biznesu Latvijā un tad - reģionā. Domājam, ka tā ir milzīga iespēja. Arī no ģeopolitiskā viedokļa Latvija ir ļoti nozīmīga valsts," sarunā ar aģentūru LETA sacīja Kolinss.

Investoru pirmā prioritāte ir vietējais tirgus, kur investori saskata daudz iespēju palīdzēt patērētājiem un palīdzēt augt maziem un vidējiem uzņēmumiem. "Visai ekonomikai ir ļoti svarīgi, lai vietējā Latvijas tirgū strādātu spēcīga finanšu institūcija," uzsvēra Kolinss. Izaugsme reģionā ir nākamais attīstības solis.

Iecerēts arī panākt bankas "Citadele" akciju kotāciju biržā, lai bankas izaugsmē varētu ieguldīt arī vietējie investori. Šo iespēju iecerēts nodrošināt, tiklīdz banka tam būs gatava.

Kolinss atzina, ka ASV investori arī vēlētos, lai Latvijas valdība varētu saglabāt savā īpašumā kādu daļu bankas akciju, taču Eiropas Savienības ierobežojumu dēļ tas nav iespējams.

"Ripplewood Holdings" pārstāvis nesniedza sīkāku informāciju, cik daudz līdzekļu ASV investori ir gatavi ieguldīt bankā "Citadele", tomēr pieļāva, ka šī informācija būs pieejama pēc tam, kad ar Latvijas valdību tiks parakstīta galīgā vienošanās par bankas pārdošanu. Patlaban norit intensīvs darbs, lai vienošanos drīzumā varētu parakstīt. Pēc līguma parakstīšanas Latvijas sabiedrībai tiks atklāts, kas iegādāsies 50% bankas "Citadele" akciju. "Investori būs ļoti nozīmīgs zināšanu un pieredzes avots. Mums šī investoru grupa ļoti patīk. Ar vairumu no šiem cilvēkiem esmu arī iepriekš veicis kopīgus ieguldījumus," sacīja "Ripplewood Holdings" pārstāvis.

Pats Kolinss plāno turpmāk bieži ierasties Latvijā, lai dotu savu ieguldījumu bankas "Citadele" attīstīšanā.

Vērtējot "Citadeles" investora piesaistes procesu, Kolinss pauda viedokli, ka tas bijis ļoti smags un godīgs process. Viņaprāt, ASV investoru piedāvājums šajā procesā guva virsroku, jo tie gatavi maksāt "godīgu cenu" un tiem ir spēcīgs redzējums par bankas attīstību un ieguvumiem gan tās klientiem, gan arī Latvijai.

Investors nav manījis pierādījumus tēzei, ka viens no argumentiem ASV fonda izvēlei ir ģeopolitiskais. "Es un mana ģimene personīgi ieguldīsim nozīmīgu naudas summu. Esmu to darījis dažādās vietās ar ļoti pozitīviem rezultātiem. Tāpēc domāju, ka valdības lēmuma pieņemšanā daudz būtiskāka loma bija mūsu lēmumiem un plāniem nekā iespējamām ģeopolitiskajām bažām, lai arī kādas tās būtu," sacīja Kolinss.

"Ripplewood Holdings" līdz šim investējis dažādās vietās. Savulaik investīcijas veiktas Japānas bankā "The Long-Term Credit Bank of Japan", kas pēc restrukturizācijas pārdēvēta par "Shinsei Bank". Banka tika nopirkta 2000.gada janvārī, bet pēc sešiem gadiem ļoti sekmīgi bankas akcijas tika izvietotas biržā, aģentūrai LETA par savu pieredzi stāstīja ASV investors. Savulaik "Ripplewood Holdings" bija investējis arī Ēģiptes bankā "Commercial International Bank of Egypt", kas tagad kļuvusi par lielāko Kairas biržā kotēto uzņēmumu.

Kolinss ASV dibinājis uzņēmumu "Gogo", kas ieviesa internetu lidmašīnās un tagad ieņem 80% šī tirgus ASV. "Investējam dažādās industrijās un vienmēr izvēlamies vietas, kur varam radīt pievienoto vērtību," uzsvēra investors.

Viņš pauda cerību, ka ASV investoru ieguldījumam bankā "Citadele" sekos arī citas ārējās investīcijas, kas veicinās Latvijas ekonomikas izaugsmi. "Tas ir viens no potenciālajiem Latvijas ieguvumiem, izvēloties mūs kā bankas "Citadele" investorus," vērtēja "Ripplewood Holdings" pārstāvis. Pēc viņa teiktā, kad "Ripplewood Holdings" savulaik veica pirmos ieguldījumus bankā "The Long-Term Credit Bank of Japan", ārējās tiešās investīcijas Japānā nākamajos divos gados pieauga desmit reizes. Pēc ieguldījumiem Ēģiptes bankā "Commercial International Bank of Egypt" ārējās tiešās investīcijas nākamajos divos gados trīskāršojās.


Написать комментарий