Prezidents norāda, ka 1991.gada 21.augustā Latvijas Republikas Augstākā padome pieņēma konstitucionālo likumu "Par Latvijas Republikas valstisko statusu". Minētā likuma nozīme nav pārvērtējama, jo tas noteica, ka Latvijas Republika de facto bija atjaunojusi neatkarību. Turklāt bija iezīmēta ļoti skaidra Latvijas izšķiršanās par piederību demokrātisku valstu saimei un nolemts, ka Latvijas valstisko statusu nosaka 1922.gada 15.februāra Satversme, portāls "Delfi" uzzināja prezidenta preses dienestā.

Jāatceras, ka Latvijas neatkarības pilnīga atjaunošana noritēja sarežģītā laikā, kad Padomju Savienībā notika valsts apvērsuma mēģinājums un neviens nezināja, kā notikumi risināsies tālāk.

Tādēļ deputāti, kuri balsoja "par" šī likuma pieņemšanu, demonstrēja ne tikai lojalitāti mūsu valstij, bet arī personīgu drosmi un spēju uzņemties atbildību. Tieši to pašu var attiecināt uz ikvienu iedzīvotāju, kuri izšķirošajās 1991.gada augusta dienās nepakļāvās padomju režīma provokācijām, norāda prezidents.

Prezidents norāda, ka, lai gan šobrīd mūsu valsts drošība ir nostiprināta starptautisko organizāciju ietvaros, šādi vēsturiski pavērsieni valsts dzīvē ir jāatceras un to nozīme ir jāskaidro arī nākamajām paaudzēm. Tāpēc īpaši nepieciešams apzināties, ka Latvijas veiksmīgai attīstībai svarīgs katra iedzīvotāja sniegtais ieguldījums izaugsmē.

 "Šajā vēsturiskajā dienā novēlu ikvienam no mums atrast veidu, kā ieguldīt savas zināšanas, pieredzi un spēku Latvijas labā, lai izveidotu tādu valsti, kura tās iedzīvotājiem ir droša un labklājīga," apsveikumā uzver prezidents

Savukārt Saeimas priekšsēdētāja Solvita Āboltiņa ( V), lai pateiktos par piedalīšanos Latvijas neatkarības aizstāvēšanā 1991.gada janvārī - augustā, trešdien pasniegs pateicības rakstus barikāžu dalībniekiem.

Saeimas priekšsēdētāja pateicības rakstus rītdien pasniegs vairāk nekā 70 barikāžu dalībniekiem.

Pateicības rakstu barikāžu dalībniekam piešķir par 1991.gada janvārī un augustā parādīto drošsirdību, pašaizliedzību un iniciatīvu, par ieguldījumu organizatoriskajā un apgādes darbā, kā arī par barikāžu dalībnieku morālo un materiālo atbalstīšanu.

To piešķir tikai tādai personai, kas nav apbalvota ar 1991.gada barikāžu dalībnieka piemiņas zīmi.

Vairāk nekā 30 000 barikāžu dalībnieku jau ir apbalvoti ar 1991.gada barikāžu dalībnieka piemiņas zīmi, taču, ņemot vērā aizvien lielo cilvēku interesi godināt un izteikt pateicību par paveikto barikāžu laikā, Barikāžu piemiņas zīmes valde nolēma iedibināt pateicības rakstu.

Patlaban 1991.gada barikāžu dalībnieku biedrība saņēmusi vairāk nekā 450 ierosinājumus piešķirt šādus pateicības rakstus. Ierosinājumu par pateicības raksta piešķiršanu var iesniegt jebkura persona, izņemot pašu apbalvojamo.