Pērn saslimstība ar tuberkulozi Latvijā bijusi zemākā kopš 2001.gada

foto: bnn.lv
foto: bnn.lv

Pirmdien, 24.martā, visā pasaulē tiek atzīmēta Pasaules Tuberkulozes diena. Pērn, salīdzinājumā ar 2012.gadu, Latvijā saslimstība ar tuberkulozi ir samazinājusies vairāk nekā par 10 procentiem.

Tāpat samazinājies arī bērnu saslimšanas gadījumu skaits. Pagājušajā gadā sasniegts zemākais reģistrētais tuberkulozes gadījumu skaits kopš 2001.gada, liecina jaunākie Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) dati.

2013.gadā kopā reģistrēti 776 jauni tuberkulozes gadījumi, kas ir par 104 gadījumiem mazāk nekā 2012.gadā, kad tika reģistrēti 880 jauni tuberkulozes pacienti. Arī bērnu saslimstība ar tuberkulozi 2013.gadā ir samazinājusies: vecuma grupā līdz 14 gadiem reģistrēti 45 saslimšanas gadījumi (2012.gadā – 56), bet vecuma grupā no 15 līdz 17 gadiem – 13 gadījumi (2012.gadā – 20).

Pozitīvas tendences vērojamas arī zīdaiņu vakcinācijā pret tuberkulozi: 2013.gadā imunizācijas līmenis pret tuberkulozi ir sasniedzis 96,5 procentus. Līdz ar to 2013.gadā ir sasniegts ieteicamais bērnu vakcinācijas līmenis pret tuberkulozi un tas savukārt nozīmē, ka bērni Latvijā ir pasargāti no smagām tuberkulozes formām. Vakcinācija pret tuberkulozi ir iekļauta bērnu vakcinācijas kalendārā.

Mediķi brīdina, ka ar tuberkulozi inficēties ir samērā vienkārši, jo tā ir lipīga gaisa pilienu infekcijas slimība, ar kuru parasti inficējas no slima cilvēka tam runājot, klepojot, šķaudot. Savukārt pieaugušajiem ir ievērojami plašāks riska faktoru skaits, kas var veicināt saslimstību ar tuberkulozi. Analizējot 2012. un 2013.gada datus par tuberkulozes slimnieku dzīvesveidu pirms inficēšanās, var secināt, ka nozīmīgi riska faktori saslimšanai ar tuberkulozi var būt bezdarbs, alkohola lietošana, smēķēšana, HIV infekcija, apcietinājums un narkotisko vielu lietošana.

Liela nozīme tuberkulozes profilaksē ir imunitātes stiprināšanai, jo cilvēka imūnsistēma var tikt galā ar ieelpotiem tuberkulozes baciļiem. Imunitātes stiprināšanai svarīgs ir veselīgs dzīvesveids – sabalansēts darba un atpūtas režīms, pareizs ēšanas režīms (ēdienreizēs organisms saņem gan olbaltumvielas, gan ogļhidrātus, taukus u.tml.) u.c.

Ja ir aizdomas par tuberkulozi, noteikti jāapmeklē ģimenes ārsts vai plaušu speciālists (pneimonologs). Ārsts ieteiks izmeklējumus, tai skaitā plaušu rentgenoloģisko izmeklēšanu un krēpu analīzes, skaidro mediķi.

Vēršot uzmanību uz problēmas nopietnību, Sociālā dienesta Narkoatkarības pārvarēšanas palīdzības punktā Flotes ielā 7, 1.stāvā, 24.martā notiks atvērto durvju diena – laikā no plkst.08:00 līdz plkst.20:00 būs iespējams saņemt konsultācijas un informatīvos materiālus, veikt bezmaksas HIV testu un saņemt pirmstesta un pēctesta konsultācijas.


Написать комментарий