Latvijas hipotekāro kredītu ņēmēji noskaņoti optimistiski

foto: PantherMedia/Scanpix
foto: PantherMedia/Scanpix

Teju puse jeb 46% aptaujāto Latvijas iedzīvotāju, kuriem ir hipotekārais kredīts, sagaida, ka tuvāko divu gadu laikā to ienākumi būs nemainīgi stabili. 48% ir noskaņoti optimistiski un plāno, ka ģimenes finansiālais stāvoklis nākotnē varētu uzlaboties.

No tiem 9% ir pārliecināti, ka to ienākumi pieaugs ievērojami, liecina SEB bankas un kompānijas Mailigen veiktās aptaujas rezultāti. Vien 6% kredītņēmēju sagaida, ka to finansiālā situācija tuvāko divu gadu laikā varētu pasliktināties.

Jautāti kā ir mainījies to ģimenes finansiālais stāvoklis pēc mājokļa iegādes, 61% respondentu atzinuši, ka tas nav mainījies. 20% aptaujāto norādījuši, ka ienākumi ir palielinājušies, bet 19% – ka finansiālais stāvoklis ir pasliktinājies.

«Šobrīd redzam izteiktu iedzīvotāju interesi par iespējām iegādāties mājokli savai ģimenei. Salīdzinājumā ar šī gada februāri, kurš bija visklusākais mēnesis kreditēšanā, šī gada maijā no jauna piešķirtais hipotekāro kredītu skaits un apjoms privātpersonām pieaudzis par 15%, sasniedzot vairāk nekā 120 aizdevumus par summu gandrīz četru miljonu eiro apmērā. Kopumā šogad esam izsnieguši virs 500 aizdevumiem mājokļa iegādei – aptuveni pusi no tiem Rīgā dzīvojošiem un pusi – reģionu iedzīvotājiem,» stāsta SEB bankas valdes locekle Ieva Tetere.

Vairāk nekā puse aptaujāto (63%) atbildējuši, ka ik mēnesi daļu no saviem ienākumiem spēj novirzīt uzkrājumu veidošanai. Tiesa, aptuveni puse no tiem ik mēnesi var uzkrāt līdz 100 eiro. Taču 10% aptaujas dalībnieku atbildējuši, ka mēnesī uzkrājumiem novirza 300 eiro vai vairāk, bet 6% atzinuši, ka naudas visbiežāk pietrūkst.

Vienlaicīgi, lielākā daļa (61%) aptaujāto norādījuši, ka aizdevumu atmaksāšanai būtu racionāli tērēt ne vairāk kā 20% no ģimenes ikmēneša ienākumiem. Vēl 32% atbildējuši, ka šim mērķim ir racionāli novirzīt līdz 30% ienākumu, bet 5% klientu uzskata, ka aizdevumu atmaksai pieļaujams novirzīt līdz pat 50% ienākumu.


Написать комментарий