Vienotībā nesaskaņas par Sprūdžu

foto gorod.lv
foto gorod.lv

Vides aizsardzības un pašvaldību lietu ministra Edmunda Sprūdža vēršanās pret Ventspils mēru Aivaru Lembergu izraisījusi domstarpības premjera pārstāvētajā partijā.

Vienotības līderi uzskata, ka šis ir tiesisks konflikts, kurā politiķiem nav jāiejaucas. Tikmēr Jaunatnes organizācija izdara spiedienu uz partijas vadību, pieprasot formulēt vienotu pozīciju Sprūdža atbalstam. Un arī atsevišķi Saeimas deputāti izmanto sev pieejamos resursus, lai virzītu jautājumu, kurā Vienotībai trūkst vienotības.

Neatkarīgā jau vēstīja, ka nozares ministra tiesības atstādināt pašvaldību vadītājus nez kādēļ tika vērtētas Saeimas Korupcijas novēršanas apakškomisijas sēdē. Un nevis Juridiskajā vai Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijā. Pēdējās vadītājs Sergejs Dolgopolovs Neatkarīgajai atzīst: «Šis neapšaubāmi ir mūsu kompetences jautājums.» Taču fakts ir arī tāds, ka lielo komisiju darba kārtībā šis jautājums nebūtu parādījies. «Nevar taču katru likumu pielāgot konkrētai situācijai un jo īpaši konkrētam cilvēkam,» skaidro S. Dolgopolovs.

Tiesā liecina, komisijā – tiesā

Arī pēc Korupcijas novēršanas apakškomisijas sēdes nekāda likumdošanas iniciatīva nav sagaidāma. Apakškomisijas vadītājs Vienotības pārstāvis Aleksejs Loskutovs skaidro, ka konkrētās sēdes mērķis bija «parlamentārā uzraudzība». Taču šīs uzraudzības dīvainā piekritība kļūst skaidra kontekstā ar tā dēvēto Lemberga krimināllietu. To sēdē arī centās atgādināt Saskaņas centra deputāts Andrejs Elksniņš, proti, A. Loskutovs ir liecinieka statusā, jo savulaik slepeni ierakstījis savu sarunu ar A. Lembergu. Sēdē A. Loskutovs kolēģim tālāk runāt neļāva, bet Neatkarīgajai apstiprina šo faktu, gan arī to, ka kopā ar partijas biedreni Lolitu Čigāni pats ierosināja Sprūdža – Lemberga konfliktu skatīt sēdē. Taču pretrunas viņš sakās neredzam, neesot taču cietušais.

Ne tikai šie divi Vienotības deputāti cenšas izspiest E. Sprūdžam labvēlīgu partijas pozīciju vai vismaz radīt iespaidu, ka ministra pārstāvētā Reformu partija bauda konkrētajā politiskajā ķīviņā koalīcijas partnera Vienotības atbalstu. Trešdien tika publiskota Vienotības Jaunatnes organizācijas valdes vēstule, kurā jaunieši lūdz partijas valdi šo pozīciju apspriest atklātā sēdē. «Vienotības neskaidrā pozīcija jautājumā par A. Lemberga atrašanos Ventspils domē ir nepieņemama,» sacīts vēstulē. Taču izrādās, ka izdarītajam spiedienam uz partijas vadību bija jābūt slepenam. Jaunatnes organizācijas vadītājs Ivars Bandons Neatkarīgajai pavēsta, ka dokuments publiskots bez atļaujas un nekādu komentāru šajā jautājumā nebūs. Domājams, ka ministra E. Sprūdža aizstāvjiem būs visai sarežģīti samusināt partiju uz kādiem radikāliem paziņojumiem, ņemot vērā faktu, ka partijas vadība formāli turpina norobežoties no Reformu partijas kara pret Ventspili.

Līderi norobežojas

Saeimas un Vienotības priekšsēdētāja Solvita Āboltiņa ministra rīcību novērtējusi par likumīgu, taču puicisku. Savādāk ministra rīcību nevarot nosaukt, jo E. Sprūdžs pats nav spējis izskaidrot, kāpēc pieņēmis šādu lēmumu. Savukārt premjers Valdis Dombrovskis jau vairākas dienas publiski prāto par «sauso atlikumu», kas iegūts pēc Ventspils mēra atstādināšanas no amata pienākumu pildīšanas, esot jau iepriekš tiesas atstādinātam. Viena no pēdējām viņa versijām – ka A. Lembergam vairs nevajadzēs maksāt domes priekšsēdētāja algu. Taču te valdības vadītājs alojas, jo jau kopš atstādināšanas krimināllietas ietvaros 2007. gadā A. Lembergs mēra algu nesaņem.

Vismaz vārdos atsaucīgāka sabiedrotās partijas aktivitātēm pret Ventspils mēru ir Vienotības domes priekšsēdētāja un Eiropas Parlamenta deputāte Sandra Kalniete. Viņa Lembergu sauc par pagātni, kuram pretstatā E. Sprūdžs un Vienotības jaunieši ir nākotne. Tomēr arī viņa neuzskata par nepieciešamu kaut ko formulēt: «Ne Vienotības valde, ne dome nav ieņēmusi kopīgu nostāju, jo šis ir tiesisks konflikts un politiķiem tur nav ko jaukties.» Šobrīd prioritāri esot sagaidīt, ko lems tiesa, nevis kaut ko skaļi deklarēt.

Premjers gan pieļāvis, ka A. Lemberga jautājums Vienotībā varētu tikt izskatīts, taču vismaz partijas dumpīgajai jaunatnes organizācijai datumi nav darīti zināmi.

Prezidents pateica

Noprotams, ka ne tikai Vienotība, bet arī Nacionālā apvienība nespēj vai nav pārliecināta par nepieciešamību formulēt saprotamu attieksmi pret E. Sprūdža rīkojumu. Apvienības līdzpriekšsēdētājs Gaidis Bērziņš Neatkarīgajai vēsta, ka šis jautājums oficiāli partiju līmenī nav apspriests un nebūtu arī vajadzīgs, jo ir juridiska rakstura, tātad vispirms lai tiesa pasaka, kurai pusei taisnība. Jāatgādina, ka frakcijas vadītājs Einārs Cilinskis personiski asistēja E. Sprūdžam slavenajā A. Lemberga atlaišanas preses konferencē.


Написать комментарий