Iespējams, par izmaiņām referendumu rosināšanas kārtībā būs jārīko referendums

foto parliament.uk
foto parliament.uk

Saeima ceturtdien jau kuro reizi pieņēma izmaiņas likumā par tautas nobalsošanu un likumu ierosināšanu, kuru Valsts prezidents Andris Bērziņš jau divas reizes bija atdevis Saeimai otrreizējai caurlūkošanai.

Saskaņas centra frakcijas vadītāja vietnieks Valērijs Agešins cer, ka tas notiks arī trešo reizi, un jau ceturtdien sāka deputātu parakstu vākšanu, lai panāktu, ka Valsts prezidents šo likumu neizsludina. Noskaņojums Valsts prezidenta aprindās liecina - ja deputāti savāks parakstus, tad likuma publicēšana tiks apturēta un Centrālajai vēlēšanu komisijai būs jāsāk 1/10 pilsoņu parakstu vākšana. Ja tos savāks, tad notiks referendums.

Grozījumi referendumu likumā paredz, ka pārejas periodā līdz 2015. gadam referendumu ierosināšanai pirmajā parakstīšanās kārtā būs jāsavāc 30 000 parakstu tagad noteikto 10 000 parakstu vietā, bet pēc pārejas perioda būs tikai viena parakstīšanās kārta un likumu varēs ierosināt tikai tad, ja izdosies savākt 1/10 jeb 154 000 pilsoņu parakstus. SC pārstāvis V. Agešins uzskata, ka šī nav demokrātiska norma un kolēģi, kuri domā, ka iespēja parakstīties elektroniski atvieglos šo procesu, dzīvo tālu no realitātes. Pēc viņa rīcībā esošajām ziņām, 1/3 iedzīvotāju neesot interneta, liela daļa sabiedrības dzīvojot nabadzībā. Tāpēc SC atkal vāks parakstus, jo vēlas, lai likums Saeimā tiek uzlabots tik ilgi, kamēr tas ir pieņemams. Zaļo un Zemnieku savienības (ZZS) līderis Uldis Augulis ar izpratni vērtē opozīcijas kolēģu viedokli, «jo Saeimai vienreiz savs darbs ir jāpadara līdz galam». Taču par iespējamo rīcību ZZS lems pirmdien valdes sēdē.

Valsts prezidenta padomnieks Edgars Pastars paskaidroja, ka deputātu parakstu vākšanai nav nekāda sakara ar likumu nodošanu otrreizējai caurlūkošanai, par ko prezidents var izšķirties pats. Taču ir iespaids, ka visas kompromisu iespējas ir izmantotas, no tā izriet, ka vienīgā iespēja ir noskaidrot tautas viedokli referendumā. Ja CVK organizētajā mēnesi ilgajā parakstu vākšanā pret Saeimas pieņemtajiem likuma grozījumiem izsakās 1/10 vēlētāju, tad notiek referendums - tajā likums zaudē spēku, ja piedalās vismaz puse no iepriekšējās Saeimas vēlēšanās balsojošo skaita, no kuriem savukārt vismaz pusei ir jābūt par likuma atcelšanu. Saeimas Juridiskās komisijas priekšsēdētāja Ilma Čepāne (Vienotība) jau iepriekš sacījusi, ka varbūt arī būtu labi, ja tauta izteiktu savu viedokli, ceturtdien Saeimas sēdē viņa opozīcijai atgādināja par vēl vienu iespēju - tā var vērsties arī Satversmes tiesā.


Написать комментарий