VDI: Iespējams, cietušie “Maxima” darbinieki nestāsta visu patiesību

foto: Gints Amoliņš/lsm.lv
foto: Gints Amoliņš/lsm.lv

Iespējams, tie „Maxima" darbinieki, kura cieta veikala jumta sagruvumā 21.novembrī, izmeklēšanai nestāsta visu patiesību, norādīja Valsts darba inspekcijas pārstāvis Aivis Vincevs.

„Izmeklējot šo nelaimes gadījumu, mēs redzam, ka liecības, kuras mēs saņemam gan no lieciniekiem, gan no darbiniekiem, ir ļoti pretrunīgas. Kas varētu liecināt, ka šobrīd darbinieki, kuri ir arī cietuši, iespējams, nestāsta visu patiesību," sacīja Vincevs.

Jau iepriekš VDI norādīja, ka mazumtirgotājs "Maxima Latvija" ir viens no līderiem darba tiesību un darba aizsardzības pārkāpumos. Pamatā tie ir darba samaksas jautājumi, virsstundu laiks, kas netiek uzskaitīts. Pērn par „Maxima" bija iesniegtas 18 sūdzības.

Kā vēstīts, pēc „Maxima" trīs dienu ilgās klusēšanas ceturtdien preses konferencē kameru priekšā stājās "Maxima Latvija" valdes loceklis Gintars Jasinsks. Ar izbrīnu Jasinsks atbildēja uz jautājumu - vai arī kādam no „Maxima" vadības nebūtu jāatkāpjas:
„Bet kāpēc? Kāpēc kādam atkāpties? Tātad, atkāpjas tie, kuri jūt reālu atbildību. Es varu skatīties acīs cilvēkiem, es zinu, ka mūsu darbinieki ir izdarījuši visu, mēs neatstāsim savus darbiniekus, mēs nemeklēsim, kā saka, grēkāžus, nesodīsim mūsu apsardzes darbinieku vai veikala administratoru. Mēs zinām, ka viņi darīja visu, kas bija jādara šajā situācijā. Mēs sniedzam visiem mūsu darbiniekiem nepieciešamo psiholoģisko un juridisko palīdzību, tā arī ir mūsu atbildība - aizsargāt mūsu cilvēkus".

Žurnālistu izteiktu repliku, ka veikalam arī par saviem klientiem būtu jāatbild, turklāt tur jau iepriekš bija redzētas plaisas, Jasinsks pārtrauca. „Lūdzu, beigsim spekulācijas, izmeklēšana visu noskaidros." Jasinsks arī skaidroja, ka veikals turpināja strādāt būvdarbu veikšanas laikā, jo viss esot bijis saskaņots ar atbildīgajām iestādēm.

Atklājās arī pēdējās dienās neatbildētie jautājumi par veikala ugunsdrošības instrukciju kas paredz vispirms trauksmes cēloņa noskaidrošanu un tikai pēc tam cilvēku evakuāciju. No Jasinska teiktā, izriet, ka šajā instrukcijā nekādas izmaiņas nav veiktas: „Tieši tajās dienās, kad jūs prasījāt, lai mēs iznākam uz skatuves, mēs domājām, ko mums darīt, ko mums mainīt, mēs sākām ar šo instrukciju - vai tā pareizi sastādīta, vai ir kas jāmaina? Tieši tagad mēs esam procesā. Loģikas būtība ir vienkārša - ir atbildīgais cilvēks, kas var izprast situāciju. Atskan signāls, viņš dodas uz notikuma vietu, par to informē veikala administratoru, noskaidro, vai ir tiešām reāls gadījums, vai ir briesmas, un tad informē, ka jāsāk evakuāciju. Tas ir vienkārši un neko nevajag izdomāt".

Pēc Zolitūdes traģēdijas gan Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests norādījis, ka kārtībai būtu jābūt otrādai - vispirms evakuācija un tad trauksmes cēloņa meklēšana. Uz mediju jautājumiem par „Maximu" kā vienu no līderiem pārkāpumos, kas saistās ar darba tiesību jautājumiem, Jasinks skaidras atbildes nesniedza.


Написать комментарий