«Atrodi bibliotēkā"… un vēl tumsā!

foto: e4youth.blogspot.com
foto: e4youth.blogspot.com

Vakars, tumsa, lukturīšiem rokās, gaismu atstarojošās vestēs tērpušies silueti, pārvietojas pa ēku, starp stāviem pa neizgaismotajām, celtniecības virvju apvītajām kāpnēm, informē Rēzeknes portāls.

Tie bija 25 aktīvi jaunieši, kas Rēzeknes pilsētas centrālajā bibliotēkā izspēlēja nakts orientēšanās spēli „Atrodi bibliotēkā”.

Rēzeknes pilsētas centrālā bibliotēka un Rēzeknes jauniešu atvērtais centrs „JACis” organizēja izzinošu un radošu spēli, kuras mērķis bija veidot izpratni par bibliotēkas lomu sabiedrībā, iepazīties ar bibliotēkas piedāvāto pakalpojumu daudzveidību, apgūt praktiskas iemaņas informācijas meklēšanā, attīstīt orientēšanās prasmes daudzveidīgajos bibliotēkas informācijas avotos, kā arī izkopt radošās spējas.


Šo spēli pieteicās izspēlēt 5 jauniešu komandas vecumā no 16-25 gadiem. Komandu nosaukumi – „London”, „LSK” „Nezinīša piedzīvojumi bibliotēkā”, „LSKJ sarkanās rozītes” un „Grāmatu tārpi”. Bibliotēkā bija 3 orientēšanās punkti, kurus vajadzēja atrast, izmantojot ēkas plānu. Katrai komandai tumsā vajadzēja rast atbildes uz 22 jautājumiem. Abonementa grāmatu plauktos tika meklētas grāmatas pēc dažādiem kritērijiem (autors, nosaukums utt.). Piemēram, vajadzēja atrast grāmatu, kurā ir informācija par Džastinu Timberleiku. Lasītavā tika meklēti vismaz četri modes žurnāli un visvecākā enciklopēdija. Novadpētniecības mapēs tika meklēti raksti par Rēzeknes pieminekļiem, ievērojamiem cilvēkiem. Piemēram, mapē vajadzēja atrast informāciju, kam veltīts piemineklis „Klusā kokle” Rēzeknē, kas bija Gada sieviete Rēzeknē 2009. gadā.

Ne mazāk svarīgi bija uzdevumi, kas saistīti ar meklēšanu bibliotēkas elektroniskajā katalogā, datu bāzē „Novadpētniecība” bibliotēkas mājaslapā www.rezeknesbiblioteka.lv. Piemēram, vajadzēja atrast ierakstus datu bāzē „Novadpētniecība” par Rēzeknes Goda pilsoni un Saeimas deputātu V. Nikonovu. Bibliotēkas interneta vietnē bija jāsameklē, kas ir depozitārijs.

Netrūka arī radošo jautājumu, kurus bija sagatavojušas Rēzeknes atvērtā jauniešu centra „JACis” speciālistes. Daži no tiem: ir nostāsts, ka bibliotēkas grāmatu plauktos dzīvo jautrs spoks. Uzdevums – notēlot šo spoku! Vajadzēja sacerēt dzejoļus, kuros būtu vārdi bibliotēka, grāmatas, plaukti. Šajā vakarā daudzus komplimentus no aktīvajiem jauniešiem saņēma bibliotekāres, jo vienā no uzdevumiem vajadzēja izteikt komplimentu bibliotekārei. Vissarežģītākais bija jautājums par „bookcrossing”, kurā bija paredzēts izspēlēt situāciju. Populārais interneta meklētājs „Google” nepalīdzēja.

Šajā spēlē uzvarēja komanda „LSKJ sarkanās rozītes” (Ilze Rivča, Sandra Švarce, Dzintra Tihomirova, Sandra Kotova, Kristīne Rivča). Tomēr ieguvēji šajā vakarā bija visi jaunieši, kas piedalījās. Pēc spēles tika dotas anketas, kurās jaunieši izvērtēja pasākumu. Anketu rezultāti parādīja, spēle esot palīdzējusi labāk iepazīt bibliotēku, apgūt praktiskas iemaņas informācijas meklēšanā gan grāmatu plauktos, gan elektroniskajā katalogā. Spēle arī palīdzējusi apzināties, cik daudzveidīgi materiāli atrodas pilsētas bibliotēkā. Jaunieši ieteica šo spēli arī saviem vienaudžiem. Mazliet provokatīvais jautājums, vai tu gribētu būt bibliotekārs, izraisīja dažādus viedokļus.

Dažas atbildes: jā, iespējams, es par to padomāšu; nē, jo tas ir grūts, vienveidīgs, nogurdinošs darbs; man jau ir cits darbs. Bija arī šādas atbildes: nē negribētu būt bibliotekārs/e, jo neesmu tik gudrs/a; nē, jo tas ir atbildīgs darbs un man nebūs pa spēkam.

Šī spēle apliecināja to, ka jauniešiem bibliotēkā var būt interesanti un saistoši, ka ir iespēja atraktīvā veidā orientēties informācijas meklēšanā.

Gribam pateikties Jauniešu centra „JACis” speciālistēm Vijai Grišinai, kura bija šī pasākuma iniciatore, un Jekaterinai Moisejevai par radošo jautājumu sagatavošanu, lai spēle būtu ne tikai izglītojoša, bet arī radošās spējas attīstoša. Patīkami, ka jauniešiem ir radusies interese par bibliotēku, un tas ir vislielākais panākums un gandarījums mums, bibliotekāriem.


Написать комментарий