Cik liels būs eiro cenu šoks

foto: F64
foto: F64

Uzņēmēji piektdien gatavojas svinīgi parakstīt memorandu Godīgs eiro ieviesējs, ar kuru apņemas pārrēķinu no latiem uz eiro veikt precīzi un korekti.

Tajā pašā laikā amatpersonas atzīst, ka eiro ieviešana tomēr izraisīs cenu kāpumu.

Jautājums tikai – par cik? Latvijas Bankas prezidents Ilmārs Rimšēvičs Latvijas Radio vakarrīt atzina, ka patēriņa cenas no 1. janvāra varētu nedaudz pieaugt, līdzīgi kā tas bijis Igaunijā pēc eiro ieviešanas. Taču cenu kāpums eiro dēļ nebūšot liels – aptuveni 0,3–0,4 procentu robežās. Februāra sākumā finanšu ministrs Andris Vilks bija vēl optimistiskāks, apgalvojot, ka eiro inflāciju paaugstināšot ne vairāk kā 0,2 līdz 0,3% robežās.

Sola turēt grožos

Neatkarīgās aptaujātie tirgotāji solīja, ka neveiks nekādas papildu piecenošanas eiro ieviešanas radīto izmaksu dēļ un nepieļaus nepamatotu cenu kāpumu, taču vienlaikus atzina, ka ir tikpat kā bezspēcīgi gadījumos, kad piegādātājs vai ražotājs paaugstina cenas.

«Ražotājus vai piegādātājus mums ietekmēt ir ļoti grūti, drīzāk jācer, ka viņus ietekmēs savstarpējā konkurence un izpratne par to, ka cilvēku pirktspēja Latvijā ir zema un līdz ar eiro ieviešanu nekāda brīnumaina tās uzlabošanās nenotiks,» Neatkarīgajai sacīja Maxima Latvija preses sekretārs Ivars Andiņs.

SIA Palink mārketinga vadītājs Raimonds Janševskis atgādināja, ka cenu izmaiņas veikalu plauktos notiek visu laiku, neatkarīgi no tā, vai tiek ieviests eiro, vai ne. «Cenu izmaiņas nosaka ne tikai tirgotāji, bet arī ražotāji, tāpēc cenu kāpumu vai kritumu jāattiecina uz visu cenu veidošanās ķēdi. Gadījumos, kad ražotāji ceļ cenas, mēs kā tirgotāji, protams, vienmēr izskatām iespējas, vai un kā šo cenu kāpumu veikalu plauktos varam samazināt, piemēram, mazinot amortizācijas izmaksas vai meklējot citus risinājumus,» uzsvēra R. Janševskis.


Написать комментарий